Evlilik kararı alan birçok çift özellikle yaz aylarını seçer böylelikle hem kötü hava koşullarına maruz kalmaktan bir nevi kurtulur hem de balayı için geniş bir seçenek tablosu oluştururdu. Ancak son yıllarda görüyoruz ki evlilik sadece yazın değil dört mevsim yapılabilen bir etkinlik haline dönüştü. Öyle ki birçok çift özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında evlilik düşünüyor.

Biraz düşünüldüğünde ılıman havalarda evlenmenin aslında hem maddi hem manevi yönü ile bizlere fayda sağladığını görüyoruz. Herkes bilir ki yaz aylarında düğün mekânlarına yoğun bir talep olduğundan bu dönemde fiyatlar da yüksektir. Ancak kış aylarında evlenmeyi düşünürseniz yaz mevsimine kıyasla çok daha düşük bir ücretle anlaşabilir bütçenizden arta kalan parayı farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Düğün mekânlarındaki yoğunluk sebebi ile bir çoğumuz bazen 1 yıl öncesinden rezervasyon yaptırır hatta buna rağmen çoğu zaman istediğimiz tarihi bulamayız. Boş gün bulabilmek için bu kadar strese girmeden dilediğiniz tarihte düğününüzü yapabilirsiniz.

Düğün fotoğraflarınız açısından da farklı konseptler oluşturabilir, sonbaharda dökülen yaprakların üzerinde veya kar ile çevrelenmiş, buz sarkıklarının olduğu kış kokan fotoğraflarınız olabilir.

Yaz aylarında düğün yaptığınız zaman aile bireyleri için geçerli olmasa da diğer davetlilerinizin önceden organize ettiği tatil planları olabilir. Buda düğüne katılımı azaltabilir. Ancak kış düğünlerinde bu risk çok da görülmez.

Gelinler için diğer önemli konu ise düğününde yapacağı saç ve makyajının bozulmamasıdır. Bu yaz sıcağında ve aşırı nem olan havada ne yazık ki pek mümkün olmayabiliyor. Ancak kış ayında yapacağınız düğün ile bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Gelinlik seçiminde de farklılık yaratabilir, farklı gelinlik modelleri ile tarz oluşturabilirsiniz.

Düğün sonrasında tüm yorgunluğunuzu atacağınız balayı saatiniz geldiyse eğer, size konfor yaşatabilen kalabalık olmayan sakin geçireceğiniz balayı seçenekleri de oldukça fazla olacaktır. Otel rezervasyonlarının yoğun olmadığı daha sakin ve bol seçenekli bir tatil sizi bekliyor olacaktır.

Sadece Yaz aylarında değil aslında her mevsimde düğün organizasyonunuzu yapabileceğinizi bu sebepler ile biraz olsun görmüş olduk.